BIO dlaczego ? 0

Produkty bio – dlaczego są lepsze od zwykłych?

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, dlaczego produkty bio są znacznie lepszym rozwiązaniem niż te, które uprawia się w intensywny sposób.

BIO

Większość żywności w supermarketach jest produkowana w standardowy sposób, co oznacza, że owoce i warzywa są napakowane substancjami chemicznymi. Dobrym przykładem są jabłka, które zwykle są bardzo duże, lśniące i czerwone, a także nie mają ani jednej skazy. Całkowicie różnią się od tradycyjnie uprawianych jabłek, które są mniejsze i często zdarzają się na nich rozmaite uszkodzenia, ale za to, mają o wiele lepszy smak.

Produkty bio są uprawiane z użyciem znacznie mniejszej ilości nawozów i oprysków, przez co ich produkcja jest droższa. Naszym zdaniem, warto zainwestować w produkty bio między innymi dlatego, że zawierają one znacznie więcej substancji odżywczych.

Co według prawa oznacza termin produktu bio?

Produkty bio muszą być przynajmniej w 95 procentach wyprodukowane metodami, określonymi jako ekologiczne. Tym terminem nie można określić na przykład pszenicy uprawianej na polu znajdującym się przy drodze, ponieważ zawiera ona znacznie więcej zanieczyszczeń. W uprawie bio często używa się płodozmianu oraz naturalnych nawozów.

Dodatkowo, zwierzęta na farmach bio nie mogą otrzymywać antybiotyków i środków hormonalnych, a także muszą być hodowane na ściółce.

Dopiero wtedy, produkt można oznaczyć jako „bio”, chociaż na opakowaniach wielu produktów pojawia się także określenie „ekologiczny”, „eko” lub „organic”.

Jedynie produkty organiczne mogą posiadać znak zielonego listka, którego brzeg utworzono z gwiazdek – samo napisanie na opakowaniu słowa „bio”, nie oznacza, że produkt jest naturalny. Produkty oznaczone listkiem, muszą posiadać także swój numer identyfikacyjny, przyznawany dla producenta. Listę producentów i dane tych firm, można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W handlu można znaleźć także inne emblematy potwierdzające ekologiczność produktów (na przykład Bio-Siegiel w przypadku produktów niemieckich).

Czym dokładnie różnią się produkty bio od zwykłych?

Produkty bio to nie tylko lepszy smak. Oto trzy najważniejsze czynniki, przez które można je odróżnić od innych produktów:

  • Brak pestycydów: pestycydy to środki, które mają za zadanie zmniejszyć ilość szkodników żerujących na roślinach. W naturalnych hodowlach, stosuje się takie metody zapobiegania stratom w plonach, jak pułapki na owady, sadzenie obok siebie roślin, które odstraszają różne szkodniki, czy też używa się naturalne środki.
  • Dodatki do żywności – wiele produktów dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością, zawiera sztuczne słodziki, konserwanty, barwniki, aromaty i inne substancje chemiczne. Produkty bio są znacznie bezpieczniejsze, bo nie stosuje się w nich tych substancji.
  • Dbałość o środowisko – podczas produkcji preparatów bio, zwraca się znacznie większą uwagę na to, by nie doprowadziła ona do zniszczenia środowiska. Dzięki temu, zmniejsza się zanieczyszczenie planety i chroni się wodę oraz glebę. Kupując mięso kurczaka lub jajka oznaczone jako bio, masz pewność, że pochodzą one od zwierząt trzymanych w dobrych warunkach.

 

Jakie korzyści zyskujemy, dzięki jedzeniu produktów bio?

Często mówi się o tym, że produkty bio wcale nie są zdrowsze od innych, a ich wyższa cena, nie znajduje usprawiedliwienia. Badania naukowe wskazują, że nie ma nic bardziej mylnego – produkty bio są znacznie bogatsze w witaminy i minerały, błonnik, przeciwutleniacze i inne składniki pozytywnie wpływające na zdrowie. Dzięki temu, że podczas produkcji produktów bio, nie stosuje się nawozów sztucznych, odkłada się w nich znacznie mniej szkodliwych azotanów. Nie można tego powiedzieć na przykład o nowalijkach, które przodują w ich zawartości. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl