Newsletter
Podaj nam swój e-mail, aby otrzymywać od Centrum Amis informacje o nowościach i promocjach.

Sklep zielarski

Jeśli się zgadzasz zatwierdź formularz
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Solgar

Autoryzowany dystrybutor Solgar Polska

Kilka niesamowitych właściwości borówek, o których nie wiedzialeś 0
Kilka niesamowitych właściwości borówek, o których nie wiedzialeś

 

Składniki aktywne borówek

Borówki zawierają antocyjany, barwniki roślinne o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które wzmacniają naczynia krwionośne. Jedną z najważniejszych zalet, jest poprawienie widzenia w ciemności. Borówki wpływają na stan najdrobniejszych naczyń włosowatych, dzięki czemu, takie narządy jak oczy czy nerki, mogą otrzymywać więcej tlenu i składników odżywczych.

Najważniejsze korzyści z jedzenia borówek dla wzroku, to między innymi spowolnienie rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, zapobieganie zaćmie oraz retinopatii, która często występuje przy cukrzycy. Retinopatia to pojawienie się nieprawidłowej sieci naczyń krwionośnych, niszczących zdrową tkankę. Jedząc borówki poprawiasz stan niewielkich naczyń krwionośnych w oczach i zapobiegasz mikrowylewom, które mogą doprowadzić do utraty wzroku. Zwróć uwagę na to, że borówki mogą być przyjmowane jedynie doustnie.

Częstym błędem osób, które pytają się o preparaty zawierające borówkę, jest poszukiwanie kropli do oczu zawierających ten składnik. Borówka wpływa na naczynia krwionośne całego organizmu i nie ma żadnego działania, podczas podawania bezpośredniego. Na rynku są krople do oczu zawierające minimalną ilość borówki, która pełni w nich raczej rolę marketingową (borówka kojarzy się z oczami) niż zdrowotną. W żadnym wypadku nie próbuj samodzielnego stosowania innych preparatów z borówkami do oczu.

Dlaczego jeszcze warto jeść borówki?

Inne zalety, które zyskujemy, jedząc borówki, to zwiększona synteza kolagenu oraz obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Oprócz tego, jej składniki aktywne rozluźniają mięśnie wokół naczyń krwionośnych, co przekłada się na zmniejszenie ciśnienia. Badania wskazują na to, że regularne jedzenie borówek, wpływa korzystnie na cały układ krążenia i zapobiega chorobom cywilizacyjnym, takich, jak miażdżyca, udar i zawał.

Zwiększanie syntezy kolagenu, przekłada się na poprawienie elastyczności żył oraz wzmocnienie stawów i skóry.

Częstą dolegliwością, która dotyka niemal połowy kobiet w starszym wieku, jest przewlekła niewydolność żylna. Borówka czernica zawiera składniki, które poprawiają stan naczyń krwionośnych i w pewnym stopniu, odwracają zniszczenia wywołane przez chorobę.

Dzięki temu, zmniejsza się widoczność żylaków i pajączków, oraz można uniknąć występowania owrzodzeń. Borówka wpływa pozytywnie na stan naczyń krwionośnych całego organizmu i pozwala zmniejszyć objawy hemoroidów.

To nie koniec pozytywnych właściwości borówek - mają one także działanie ściągające, dzięki zawartości tanin. Te związki wpływają na charakterystyczne uczucie w jamie ustnej po zjedzeniu borówek, oraz mają działanie przeciwbiegunkowe. Borówki zmniejszają przenikalność skóry oraz błon śluzowych, zmniejszając takie objawy, jak wysięk i podrażnienie, spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Herbata z borówek, zmniejsza podrażnienie gardła i likwiduje ból wywołany chorobami dziąseł. Będzie wskazana także przy drobnych rankach na podniebieniu.

W medycynie ludowej, borówki stosowano także jako lek na cukrzycę. Badania wskazują na to, że borówki mogą obniżać poziom glukozy we krwi, jednak ten efekt nie został potwierdzony u ludzi. Podobnie jest z wynikami badań mającymi świadczyć o tym, że borówki obniżają poziom cholesterolu, oraz zmniejszają ryzyko występowania nowotworów. Ciekawie zapowiadają się także wyniki badań świadczących o tym, że borówki zmniejszają ryzyko występowania białaczki oraz nowotworów. Antocyjany prawdopodobnie zmniejszają ilość enzymów i substancji odżywczych, które są konieczne do wzrostu nowotworów. W tej chwili, badania na ten temat są we wczesnej fazie i można znaleźć jedynie dowody pokazujące, że borówki są pomocne w przypadku zwierząt.

Ciekawie zapowiada się też ich wpływ na zmniejszenie ryzyka występowania wrzodów. Trwają także intensywne badania na temat wpływu borówek na stan naczyń krwionośnych, szczególnie u osób cierpiących na cukrzycę.

Już teraz warto zaopatrzyć się w preparaty zawierające borówkę w formie kapsułek lub herbaty, co szczególnie polecamy osobom, chcącym wzmocnić wzrok. Herbata z borówki, może zmniejszać poziom cholesterolu oraz reguluje ilość cukru we krwi, co przyczyni się do zmniejszenia ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl